www.setup.sforum.biz

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular

» VIA Hyperion Pro 5.24A
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:43 pm tarafından Admin

» Nvidia GeForce Driver 258.96 XP
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:39 pm tarafından Admin

» Nvidia GeForce Driver 258.96 Vista-Win7
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:36 pm tarafından Admin

» Java Runtime Environment 1.6.0.21
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:34 pm tarafından Admin

» IntelliType Pro 7
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:32 pm tarafından Admin

» IntelliPoint 7
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:21 pm tarafından Admin

» Intel Chipset 9.0.0.1008
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 8:10 pm tarafından Admin

» Intel Chipset 8.3.1.1009
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 7:55 pm tarafından Admin

» DirectX 9.0 (Haziran 2010)
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) I_icon_minitimeCuma Ekim 15, 2010 7:53 pm tarafından Admin

Günlük Burç

Günlük Burç

Kardeş Siteler

bedava forum
Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) Banner10

Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım)

Admin
    Admin
    Admin

Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım) Empty Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi (Resimli Anlatım)

Mesaj tarafından Admin Paz Ekim 03, 2010 5:30 pm

Termal Macun Sürme ve Temizleme Rehberi

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Termal macunlar; işlemci yüzeyi ve soğutucu tabanındaki çok küçük boşlukları doldurarak, işlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan ve yoğunluklarından dolayı "macun" olarak adlandırılan karışımlardır. Termal macunların içeriğinde bol miktarda silikon, karbon, bor nitürü, metal oksit, alüminyum oksit, bakır-gümüş, alüminyum-çinko tozları bulunur. Çok farklı yapı, renk ve yoğunlukta bulunan termal macunların, nasıl sürüldüğü ve temizlendiği hakkında kısa bir yazı hazırladık.
    Anakartımız ve üzerinde bulunan standart stok soğutucu:

Stok soğutucuyu, yanlarında bulunan çevirmeli klipsler yardımıyla anakarttan ayırıyoruz:

Görüntü pek iç açıcı değil:

Biraz daha yakından bakınca, termal macunun işlemci yüzeyine yoğun bir şekilde yayıldığını görebiliyoruz:

İşlemci yüzeyinden yada soğutucu tabanından termal macun artıklarını temizlemek için malzeme listemiz çok kısa; termal macun temizleyici sıvı ve bir parça pamuk.

Üzerinde macun artıkları olan işlemcinin yüzeyine bir miktar termal macun temizleme sıvısı döküyoruz. Burada dikkat edeceğimiz nokta "miktarın" ne kadar olacağıdır. Macunun yoğunluk durumuna göre göre 2 ya da 3 damla yeterlidir. Peki çok sıvı fazla dökersek durum ne olur ? Cevap; kesinlikle "kötü" olacaktır. Termal macun temizleme sıvılarının içeriğinde çözücü kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar özellikle termal macunlarda yüksek oranda kullanılan siliconu, hızlı bir şekilde ayrıştırır. İşlemci yüzeyi, çözülmüş termal macundan asla zarar görmez. Ancak çok fazla dökülen termal macun temizleme sıvısı, işlemci yüzeyinden çözülmüş macunla beraber işlemcinin altına doğru akacaktır. Termal macun temizleme sıvısı, sürüldüğü yüzeyden bir süre sonra buharlaşarak kaybolan bir yapıya sahiptir. Yani bu sıvı, işlemci altına temas etse de hiç sorun yaratmaz. Ama sıvının içindeki erimiş macun işlemcinin altında bulunan bileşenlere temas edecek ve "artık" bırakacaktır. İsterseniz temzileme sıvısını pamuğa damlatıp öyle de temizleme yapabilirsiniz ve acemi kullanıcılar için basit olan yöntem de budur.

Temizleyici sıvı döküldükten sonra ayrışmaya başlayan termal macun:

1-2 dakika bekledikten sonra, artıkları bir parça pamukla temizliyoruz. Pamuk, tavsiye edebileceğim bir malzemedir:

Forum Saati Cuma Eyl. 20, 2024 1:26 am